Petr Voříšek

Petr Voříšek je respektovanou osobností v oblasti českého světelného designu.

Studoval obor ekonomika a elektro a díky svým zkušenostem ze zahraničních stáží v Londýně (British Council Light, 1993) a Berlíně (MAPA Light Laboratory, 1999) se z něj brzy stal etablovaný světelný designer. Petr Voříšek pracoval z počátku jako technik a osvětlovač, později jako autor světelného designu vznikajících představení v řadě českých divadel.

V roce 1997 založil vlastní firmu WD LUX, která se stala nejobětavější soukromou firmou podporující divadelní, taneční i nezávislou tvorbu. Jeho společnost navrhuje a realizuje divadelní technologie pro klasická divadla i nové divadelní prostory a studiové scény (Ponec, Hadivadlo, NOD, Rubín aj.). Zajišťuje také technickou produkci našich předních divadelních a tanečních festivalů jako TANEC PRAHA, 4+4 dny v pohybu, Pražský festival německého jazyka, Divadelná Nitra a Letní Letná. V neposlední řadě podporuje nezávislé české projekty a festivaly (Kašparův kolínský mimoriál, Hybaj ho!, NextWave, Konfrontace,  PQ, projekt Srdce aj.).

Do roku 2018 působil Petr rovněž jako vedoucí jevištního provozu Nové scény Národního divadla v Praze. Mimo své projekty vede světelné semináře pro studenty DAMU, HAMU, Institutu světelného designu, pedagogy ZUŠ či účastníky divadelních, nonverbálních či tanečních festivalů. Petr Voříšek je mnohými považován za patrona českých divadelních osvětlovačů.