Pokročilý
18.02.2023 / 10:00 -
19.02.2023 / 18:00
Workshop je určen osvětlovacím technikům a techničkám, kteří chtějí rozšířit své schopnosti v podobě ovládání osvětlovacích pultů. Pro účast na kurzu je nutná základní všeobecná znalost světelné techniky. Proto se jedná o workshop pro mírně pokročilé. Kurz není určen těm, kteří s pulty pracují na denní až týdenní bázi a považují se za velmi pokročilé. Prosíme tyto zájemce, aby na dílnu nechodili, neboť ze zkušenosti víme, že pak dojde k rušivé disbalanci ve skupině.
Pulty, na kterých se bude pracovat jsou Obsidian Onyx, Chamsys MagicQ.
Lektoři:
Jan Tranta
Na poli scénických technologií se pohybuje od roku 2008. Od roku 2011 spolupracuje s firmou WD Lux, nejprve pod vedením světelného designéra Daniela Tesaře jako obchodní zástupce a manažer a posléze jako všestranný audiovizuální technik v sesterské společnosti WD Lux rental.
Mezi roky 2016 – 2020 studoval na brněnské JAMU, kterou absolvoval v magisterském oboru světelný design. V roce 2017 strávil půlroční studijní stáž v Helsinkách na Katedře světelného a zvukového designu (VÄS) University of Arts Helsinki a také pracoval jako osvětlovač v činohře Národního divadla v Helsinkách (Kansallisteatteri). Janovým nejoblíbenějším žánrem je moderní pohybové a taneční divadlo, a to zejména díky jeho univerzálním vyjadřovacím prostředkům, jež tento druh scénického umění využívá. Proto spolupracuje mimo jiné s mezinárodním festivalem Tanec Praha či s Národním divadlem v Praze. V baletu Národního divadla moravskoslezského se v posledních sezónách podílel na realizaci světelné složky několika inscenací (např. Rossiniho karty, Vzlety a pády, Nebezpečné známosti) či přípravě a realizaci zahraničních zájezdů.
Daniel Tesař
Začínal jako dělník ČKD, v devadesátých letech jako elektrikář Divadla za branou II., kde se u režiséra Otomara Krejči poprvé začal zajímat o divadelní světelný design. Dnes patří mezi nejlepší ve svém oboru, spolupracoval a spolupracuje s Pražským komorním baletem, Národním divadlem, Státní operou Praha, divadlem Ponec, divadlem Archa nebo souborem DOT504. Je stálým spolupracovníkem Jiřího Heřmana, Tomáše Pilaře, Slávy Daubnerové, Petra Zusky, Zuzany Fisherové a podílel se autorsky na desítkách operních a tanečních titulů v České republice, na Slovensku, v Ruské federaci, v Německu a ve Francii. Působí rovněž jako technický produkční festivalu Divadelná Nitra a dalších.
orientační harmogram
V průběhu kurzu dojde nejprve k rychlému osvěžení technických znalostí v oblasti ovládacích protokolů a systémů řízení světel, což poslouží jako základ pro popis osvětlovacích konzolí a jejich typologii. S tím bude spojena problematika konektivity a zásad se správným zacházením s nimi v rámci příprav a průběhu show.
Dále dojde k ozřejmění pojmů jako je patch, group, paleta, preset, cue, cuelist, submaster, playback, pixelmapping apod. Následovat bude seznámení s workflow (pracovními postupy), práce s pulty od uložení ovládacích parametrů svítidel do pultu, po naprogramování komplexního ergonomického rozhraní pro odbavení celého představení.
Naši zkušení lektoři nás provednou přípravou pultů na busking koncertu, či pro programování divadelních představení.
První den budeme pracovat na platformě Onyx, kterou představí Jan Tranta a Daniel Tesař a ukáží postupy, jak se připravit na programování divadelního představení. Naváže na ně koncertní osvětlovač Martin Pokorný, který provede účastníky přípravou pultu pro busking, Na místě bude šest konzolí NX2, tudíž budou moci dvojice účastníků sledovat a zkoušet si krok po kroku vše, co lektor provádí.
Druhý den bude ve znamení přípravy koncertního layoutu v systému MagicQ pod vedením Marka Střížovského a asistence Jana Tranty, které budou moci rovněž účastnící workshopu následovat po dvojicích na pultech a winzích MagicQ.
V poslední části dílny bude volný čas pro vlastní experimenty na libovolné konzoli a pro individuální dotazy.
lektoři
místo
Praha / Praha 6 / Institut intermedií FEL ČVUT, Technická 2
počet míst
10
věkový limit
jazyk
Čeština
cena
3.400 Kč
Kurz je vyprodán.