„Kdo neumí, učí“ u nás rozhodně neplatí! Bez edukace našich lektorů bychom nebyli schopni jít s dobou a poskytovat tak workshopy na nejvyšší úrovni!
Tentokrát jsme za vzděláním vyslali Martina Pokorného, který se podílí na workshopech v oblasti programování pultů. Oficiální školení pro trenéry osvětlovacích pultů Onyx probíhá v centrále firmy Elation v Holandsku. Co workshop Martinovi přinesl a jak na základě něho obohatí naše kurzy, si můžete přečíst na následujících řádcích.
Jaké nové dovednosti a techniky jste se naučil během školení v Holandsku?
Na holandském kurzu jsem se zdokonalil v základní a mírně pokročilé práci na pultech, velmi přínosný pro mě byl pod-kurz zaměřený na to, jak školit. Tam jsme načerpali informace, jak funguje lidský mozek, jak tomu přizpůsobit délku kurzů, po jaké době dělat pauzy, jak kurz co nejefektivněji rozvrhnout atd. Přínosný byl také pod-kurz, který byl zaměřen na velmi pokročilou práci na pultu – tam jsem se dozvěděl podrobné informace o práci se zabudovaným media engine DyLOS a pokročilou práci s fixtures. O to bych rád rozšířil právě i kurzy pořádané Produkční skupinou Art Gate.
Zaznamenal jste nějaké nové trendy v oblasti programování pultů?
Programování pultů se neustále vyvíjí. Stále přicházejí nové a nové funkce, které nám mají s programováním vypomoci/usnadnit. Čím dál více se integrují různé softwary do sebe. Lepší spojení mezi nimi značně ulehčuje např. při odbavení shows.
Jste velmi mladý. Jak jste dokázal načerpat tolik znalostí, že se nyní můžete věnovat i lektorování? Jaké jsou možnosti vzdělávání se v této oblasti v ČR.
Můj věk mi naopak velmi pomohl dostat se na místa, kam by se běžný člověk nedostal. Také třeba z důvodu, že v mém věku nejsem brán jako konkurence, ale spíše jako nástupce. V ČR je možné studovat vysokoškolský obor světelného designu, nebo se účastnit různých kurzů, ať už od samotných výrobců, tak od projektů jako je ArtGate, kterých ovšem příliš není.
Měl jste nějaký „aha“ okamžik, kdy vám najednou všechno ve spojitosti s programováním pultů „cvaklo“?
Za dobu používání těchto pultů jsem na logiku jeho programování přišel, takže žádný převratný moment nenastal. Ale sem tam jsem si u některých kroků uvědomil jednodušší variantu.
Jaká byla nejvtipnější situace, která se vám stala během školení?
Vtipná situace nastala, když jeden z mých kolegů, po několika dnech nabitých informacemi o špičkové technice, byl nakonec nejvíce unešen z mazacího tabletu, na kterém po volných chvílích kresil všemožné obrázky.
Co bylo nejoblíbenější jídlo, které jste si v Holandsku vyzkoušel?
V Holandsku jsme chodili do různých restaurací, do žádné ale s tradiční kuchyní. Ale velmi mi chutnalo jídlo v restauraci “all you can eat”. To zajímavé na večeřích ale bylo neformální setkání s kapacitami v oboru. Dokáží se velmi rozpovídat a bavit se o svých představách do budoucna.
Děkuji za rozhovor a mnoho úspěchů!
Projekt ART GATE v zahraničí probíhá díky Národní plán obnovy. Bez této podpory by pro mnohé lektory vzdělávání v zahraničí nebylo možné, i když právě to bývá jediný způsob posunu profesních dovedností v oblasti jevištní techniky. Děkujeme!