Laser jako světelný zdroj nabízí unikátní vlastnosti a rozšiřuje možnosti uměleckého vyjádření. Účastníci workshopu objeví široký potenciál laseru v jevištní technologii – laserový projektor není pouze intenzivním zdrojem světla, ale umožňuje i promítání grafických obsahů, animací a vizualizací zvuku či hudby. A to vše si prakticky ukážeme díky laserovému ILDA projektoru za odborného vedení Davida Vrbíka.
Lasery zároveň přináší řadu specifických výzev. Do velké míry se práce s ním totiž liší od používání běžných grafických programů. Navíc vyžaduje dodržování bezpečnostních opatření. I na to se během kurzu zaměříme.
Tento pilotní workshop otevíráme co nejširšímu publiku a může posloužit jako inspirace pro light designéry, scénografy, vizuální umělce či hudebníky. Náš workshop je určen pro všechny, kteří mají chuť se seznámit s touto fascinující technologií. K účasti na workshopu není zapotřebí žádné speciální vybavení ani předchozí zkušenosti s lasery. Během kurzu se naučíte nejen základy práce s laserem, ale i pokročilé systémy synchronizace s další technikou.
Přijďte objevit nové možnosti v jevištní technologii!
9. 4. 2024 10:00–12:00 Teoretická část
V teoretické části workshopu se účastníci detailně seznámí s technologickými principy a bezpečnostními opatřeními. Prozkoumáme historii, významné osobnosti a nejnovější trendy v oblasti laserového umění (např. představení novinek z Frankfurtu).
9. 4. 2024 13:00–17:00 Hardware a software
V další části workshopu budou účastníci seznámeni s ukázkami významných laserových děl a získají přehled o umělcích působících v oblasti laserového umění.
Dále se budeme detailně zabývat hardwarem a softwarem pro práci s laserovými projekcemi, včetně platforem jako Pangolin, Moncha, KVANT, ABLETON LIVE a dalšími.
10. 4. 2024 10:00–18:00 Praktická část
V praktické části workshopu budou mít účastníci možnost sami vyzkoušet práci s laserovou technologií – jak standardními postupy, tak i skrze unikátní technická řešení a propojení.
V této části budeme spolupracovat se speciálními hosty.
Projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR.