Programování osvětlovacích pultů pro začátečníky

Již proběhlo
08. 02. 2024 10:00
09. 02. 2024 18:00
Plzeň
3400

DALŠÍ INFORMACE

Úroveň:
Základní
Lektoři:
Jan Tranta, Host
Místo:
Depo 2015, Presslova 14, Plzeň, prostor Klempírna
Počet míst:
10
Jazyk:
Čeština
Věkový limit:
od 18 let

POPIS WORKSHOPU

Tento workshop se věnuje základům světelné „pultařiny.“ Dva zkušení lektoř vás provedou komplexním procesem přípravy a naprogramování jednoduché světelné produkce. Workshop je určen těm, kteří mají zájem o problematiku jevištního osvětlovačství, avšak nemají za sebou nic odsvíceno. Pokud tedy máte odsezeno za pultem více jak 5-10 akcí, zvolte raději kurz pro pokročilé.
Přes teoretické základy, kde dojde k vymezení role operátora světelného pultu, lighting designera a ostatních umělecko-technických pracovníků na jevišti, se dostaneme k popisu jednotlivých zařízení a rozhraní, které můžeme nazývat světelným pultem. Poté se budeme zabývat řídícími protokoly světelné a efektové techniky a síťováním, až se dostaneme k samotným základním stavebním kamenům pultařiny – patchování, groupování, k tvorbě presetů/palet, k práci s parametry fixtur a s programmerem.
Dovednosti budeme trénovat na platformách značek Obsidian Onyx. Na místě budou k dispozici pulty NX 2 pro každého, v případě hojnější účasti pro dvojici. Všichni si tak užijí praktickou programovací činnost. To, že nám světelný setup funguje si ověříme fyzicky na zapojených profesionálních svítidlech, LED barech a PARech, či pohyblivých hlavách Elation.

Lektoři:

Jan Tranta

Na poli scénických technologií se pohybuje od roku 2008. Od roku 2011 spolupracuje s firmou WD Lux pod vedením světelného designéra Daniela Tesaře, jako obchodní zástupce a manažer a také jako všestranný audiovizuální technik v sesterské společnosti WD Lux rental.
Mezi roky 2016 – 2020 studoval na brněnské JAMU, kterou absolvoval v magisterském oboru světelný design. V roce 2017 strávil půlroční studijní stáž v Helsinkách na Katedře světelného a zvukového designu (VÄS) University of Arts Helsinki a také pracoval jako osvětlovač v činohře Národního divadla v Helsinkách. Janovým nejoblíbenějším žánrem je moderní pohybové a taneční divadlo, a to zejména díky jeho univerzálním vyjadřovacím prostředkům, jež tento druh scénického umění využívá. Momentálně úzce spolupracuje také s baletuním souborem Národního divadla moravskoslezského, kde se v posledních sezónách podílel na realizaci světelné složky několika inscenací (např. Rossiniho karty, Vzlety a pády, Nebezpečné známosti) či přípravě a realizaci zahraničních zájezdů.

Martin Pokorný

Martin je ambasadorem pultů Onyx pro Českou republiku. Je specialistou na koncertní svícení a technickou produkci a spolupracoval již s mnoha předními českými kapelami, jako například Rybičky 48, či Chinaski. Díky jeho znalostem se účastníci workshopu seznámí s buskingem a přípravou pultu na pohotové odbavení živé show.

ORIENTAČNÍ HARMONOGRAM

1. den workshopu
10:00 – 13:30 teoretická příprava, diskuse o osvětlovačských profesích, seznámení s technikou, síťování
13:30 – 18:00 setup pultů a světel, patch, 2D plan, adresování, groupování
2. den workshopu
10:00 – 13:30 presetování, efekty, playbacky, divadelní cuelist vs. koncertní playback
14:30 – 17:00 pokračování s playbacky a ukázka odbavení jednoduché show
17:00 – 18:00 balení a evaluace

Chcete mít příště náskok?

Nechte nám tu svůj email nebo sledujte naše sítě!